Home / Heat Pump Blog / Novinky z oboru / Industry News / Které z tepelných čerpadel vzduch-voda a vzduch-vzduch jsou lepší?

Které z tepelných čerpadel vzduch-voda a vzduch-vzduch jsou lepší?

Zobrazení:38     Autor:Editor webu     Čas publikování: 2021-06-28      Původ:Stránky

Obliba obnovitelných zdrojů energie v posledních letech roste velmi rychle. V současné době jsou alternativní energetické technologie základem našeho každodenního života a přestaly být jen vědeckým názorem budoucnosti.

 

Vzhledem k raketovému nárůstu obliby těchto ekologických zdrojů energie, nyní výrobci přicházejí s mnoha řešeními, zejména s tepelnými čerpadly, která jsou vynikající volbou pro vytápění domácností.

 

Nabízejí jeden z nejlevnějších a energeticky nejúčinnějších způsobů chlazení a vytápění domů. Jsou také ideálním řešením pro modernizace budov a novostavby. Ať už se tedy jedná o nový dům nebo o rekonstrukci staré kotelny, vždy když chcete zvýšit účinnost výroby tepelné energie ve svém domě. V tomto průvodci najdete přehled dvou hlavních typů tepelných čerpadel, který vám pomůže při rozhodování.

 

Tepelná čerpadla vzduch-voda a vzduch-vzduch, která z nich jsou lepší?


Air-to-Air vs. Air-to-Water Heat Pumps: Which Is Better?


Systém tepelného čerpadla vzduch-voda a jeho funkce

Tepelná čerpadla vzduch-voda fungují jako systémy ohřevu nebo ochlazení vody. Ta se dále využívá pro chlazení nebo ohřev vzduchu v objektu. To umožňuje použití menšího počtu spotřebičů, což vede k nižším nákladům na elektrickou energii. Je to však výhodné, nebo bude lepší mít systém vzduch-vzduch?

 

Systémy vzduch-voda fungují tak, že zachycují energii venkovního vzduchu a přeměňují ji na teplotu vody, která se dále reguluje podle požadavků na teplotu v domě. Většina instalací má venkovní jednotku umístěnou vedle domu a vnitřní jednotku umístěnou uvnitř domu.

 

Jednou z hlavních výhod systému vzduch-voda je, že nemusíte instalovat další systém pro ohřev vody. Vaše vzduchové čerpadlo bude recyklovat veškeré teplo uvnitř vašeho vzduchového čerpadla k výrobě teplé vody. To znamená, že se nemusíte obávat drahých účtů za energii, protože systém využívá vedlejší produkt svých funkcí chlazení a vytápění k výrobě teplé vody.


Další výhoda tepelného čerpadla vzduch-voda je, že se jedná o jednorázovou instalaci, která výrazně sníží vaše provozní náklady a náklady na energie ve srovnání s tradičním tepelným čerpadlem nebo ohřívačem teplé vody.


Jak již bylo řečeno, tyto typy systémů jsou vytvořeny tak, aby nahradily celý systém ústředního vytápění; některé hybridní systémy však mohou fungovat v kombinaci s kotlem. Rovněž je sice možné použít vaše stávající radiátory, ale ve většině případů je budete muset nahradit podlahovým vytápěním nebo zvýšit velikosti otopných těles pro zvýšení výkonu při nižší teplotě topné vody.

 

Tepelná čerpadla jsou totiž účinná pro systémy nízkoteplotního vytápění. Kvůli těmto změnám a dodatečným nákladům na vybavení není čerpadlo vzduch-voda levnou záležitostí. Pokud tedy obnovujete staré zdroje tepla, možná byste si to měli rozmyslet, ale pokud stavíte novou nemovitost nebo provádíte rozsáhlou rekonstrukci, může vám to výrazně snížit náklady na instalaci a provoz.

 

Mezi další funkce patří:

 • Nižší účty za energii při výměně starého elektrického topného systému.

 • Potenciální příjem (některé vlády nabízí státní podporu na provádění rekonstrukcí).

 • Vytápění domu a ohřev vody

 • Nízké náklady na údržbu

 • Snadná instalace

 • Rozšiřitelnost - lze navrhnout tak, aby fungoval ve spojení s dalšími souvisejícími systémy nebo samostatně.

 

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch?

Air to air heat pump systems also works by getting heat from the outside environment. The heat is then amplified by a compressor and then pumped into the house. However, unlike air to water systems where heat is moved to the central heating system and then distributed through underfloor heating or radiators, with an air-to-air system, warm air is released directly from the system.

 

Now, with an air-to-air system, you will be required to have ducting around the home to allow air to circulate around. Ducting works in the same way as an underfloor system or a conventional radiator.

 

That said, air to air systems is considerably cheaper. It is possible to install a full unit in an average-sized house or property that meets all your heating needs for less than $2000. Also, you do not need to make big changes to your property, and the installation is usually unobtrusive and quick.

 

These units also have a better heating and cooling efficiency than air to water units, reaching up to 5.5 for some units. Also, there are multiple options available, ranging from central VRV/VRF systems, which can provide heating and cooling when required.

 

The system can work in conjunction with other existing heating systems, meaning users can utilize it according to their needs. What's more, by assessing your energy use, it is easy to determine at what times it is more efficient for different purposes.

 

That said, there are some cons that come with using air to air heat pumps as opposed to air to water heat pumps. For example, you will need another hot water system as it cannot provide hot water. More space will also be required for indoor units regardless of whether you are planning on putting them in the ceiling or on the walls.

 

In addition, air to air systems also produces a distinct type of heat. Though they heat the house faster, there is always some form of noise and air movement.

 

Notable Features

Air to Air

 • Less expensive to install. It depends on the cost of ducting

 • It can be utilized for both cooling and heating properties

 • Heats faster than radiators and has robust conditioning of the house

 

Air to Water

 • Renewable heat incentive funding available in some cases to help cover the installation

 • It can be used as a central heating system as well as to hot heat water

 • In most cases, it can link up with underfloor or existing radiators in most cases

 

Bottom Line

At the end of the day, the right type of heating pump comes down to your personal preference. The exploitation costs of the systems are almost the same. This is mainly because your expenses might increase under certain conditions and then drop under other conditions depending on the system you opt for.

 

So, if you lose one advantage because you opted for an air to air or air to the water system, you will gain something else in another way. Everything depends on how you will be using the unit.Related Heat Pump Articles

 • Why Does My Swimming Pool Heat Pump Freeze Up?

  2021-12-06

  During the winter season, some ice on your pool heat pump is a common occurrence. However, when the whole unit is covered in ice, there is a concern for worry as your device won't function well and might be at risk of getting damaged.This article focuses on people who want to use their pool heat pum Přečtěte si více
 • A Complete Guide: Air Source Heat Pump Costs

  2022-01-07

  Heat pumps have surprisingly become a ‘necessary’ appliance for their ability to offer a convenient and reliable energy source for anyone looking to warm their pools or stay warm indoors. If you want to invest in a heating or cooling unit, heat pumps are undoubtedly a suitable option to suit your ne Přečtěte si více
 • The Best Air Source Heat Pump Manufacturers of 2022

  2021-10-30

  Air source heat pumps are a highly efficient and renewable heating solution for many property owners. These valuable appliances help save money on energy bills, have a low carbon footprint, have a high Seasonal Coefficient of Performance (SCOP), can be utilized for heating and cooling, have low main Přečtěte si více
 • Why choose an inverter heat pump to heat your pool?

  2021-11-30

  It's frustrating and uncomfortable to swim while the weather is a bit cold. With the weather shifts, temperatures can drop substantially, especially during cloudy days or winter. A significant drop in temperature can render a pool useless. About 90 % of pools in the U.S. are used two to three times Přečtěte si více

Recommended Heat Pump Products

Air Source Monoblock Heat Pumps forHot Water/House Heatin

Guangzhou SPRSUN New Energy Technology Development Co., Ltd.

Profesionální výrobce tepelných čerpadel od roku 1999
No.15 Tangxi Road, Yinsha lndustrial Park, Xintang, Zengcheng , Guangzhou, Guangdong, China, 511338

Kontaktujte SPRSUN. Podpora 7/24. Odpovíme vám co nejdříve!

Tel: 0086-20-82181867
Phone: 0086-18933985692 
WhatsApp: 0086-18933985692

Populární navigace