Co je chladivo R410A?

Zobrazení:3     Autor:Editor webu     Čas publikování: 2023-09-26      Původ:Stránky

Co je chladivo R410A?


Průmysl má mnoho typů chladiv a výrobci je vybírají na základě různých vlastností, včetně jejich potenciálu poškozování ozónové vrstvy, potenciálu globálního oteplování, energetické účinnosti atd. Ačkoli existuje několik variant, R-410A je nejběžněji používaným chladivem v Spojené státy.


Co je to chladivo?

To se týká pracovní tekutiny používané v chladicím procesu tepelných čerpadel a klimatizačních systémů.Většina případů zahrnuje proces, kdy chladivo prochází fázovým přechodem z kapaliny na plyn a zpět.


Chladiva lze použít k chlazení vašeho domova během horkých období, když se používají v klimatizaci.Kromě toho lze chladiva použít k udržení tepla vašeho domova během chladných období pomocí tepelného čerpadla.


Měli byste si také být vědomi různých důležitých informací týkajících se chladiv, které vám pomohou správně se rozhodnout.Například chladiva jsou vysoce regulována kvůli jejich hořlavosti a toxicitě.


Jsou také regulovány kvůli příspěvku HCFC a CFC k poškozování ozónové vrstvy a příspěvku HFC chladiva ke změně klimatu.Chladiva jsou 50krát účinnější než vzduch a desetkrát účinnější než voda.Jsou to kontrolované látky kvůli jejich hořlavosti, toxicitě a vysokému tlaku.


Měli by s nimi zacházet certifikovaní nebo kvalifikovaní inženýři nebo příslušné třídy.Používají se v systémech DX nebo Direct Expansion k přenosu energie mezi prostředími, tj. zevnitř budovy ven.Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o chladivech, zejména o variantě R-410A.


Co je to chladivo R-410A?

R-410A je fluorovaný uhlovodík neboli HFC, varianta chladiva používaná pro jednotky tepelných čerpadel a klimatizační systémy.Chladivo je také známé jako Genetron R-410A nebo Puron.Bylo vyvinuto jako náhrada chladiva R-22, protože bylo zjištěno, že chladivo R-22 poškozuje ozónovou vrstvu, je postupně vyřazováno kvůli jeho škodlivým účinkům na životní prostředí.R-410A je nehořlavý, nekorozivní, nejedovatý a neničí ozón.Vyrábí se ze dvou sloučenin, R-125 a R-32, v poměru 50/50.Zpočátku bylo chladivo zbarveno růžově;výrobci však zachovali standardní světle šedou barvu.


Americký kongres schválil zákon AIM (American Innovation and Manufacturing) Act, který nařizuje EPA (US Environmental Protection Agency), aby postupně snižovala výrobu a používání HFC (Hydrofluorocarbons).HFC přispívají ke změně klimatu a zvýšenému globálnímu oteplování.


Pravidla podle zákona AIM mají do roku 2036 snížit používání HFC o 85 %. Toto pravidlo nakonec omezí R-410A, protože obsahuje HFC R-125 a bude pravděpodobně nahrazeno jinými chladivy.


Historie chladiva R-410A

Honeywell (původně nazývaný Allied Signal) vytvořil a patentoval R-410A v roce 1991 a další světoví výrobci získali licenci na výrobu chladiva.Honeywell však zůstává lídrem v prodeji a kapacitě.Chladivo bylo úspěšně komercializováno v klimatizačních systémech v roce 1996.


Přechod z chladiva R-22 na variantu R410A

Chladivo R-410A se stalo populární ve většině západních zemí, včetně Japonska, Evropy a Spojených států.Většinou to bylo způsobeno systematickým vyřazováním varianty s chladivem R-22.Většina kondicionérů, které používaly R-22, vyžadovala výměnu různých dílů, když došlo k přechodu na R-410A.Bylo to proto, že posledně jmenovaný pracoval pod vyšším tlakem.


Systémy navržené pro chladiva R-410A navíc vyžadovaly, aby servisní pracovníci během servisu používali nové nástroje, bezpečnostní normy, techniky a vybavení.Výrobci zařízení jsou si těchto změn vědomi a vyžadují, aby profesionální servisní pracovníci získali certifikaci pro instalaci a údržbu systémů.


Ven s R-22, dovnitř s R-410A

Montrealský protokol stanovil různé podmínky, které nařizují, aby Agentura pro ochranu životního prostředí Spojených států postupně ukončila výrobu a dovoz chladiv R-22.Chladiva R-410A nahradila v roce 2010 chladivo R-22 u výrobců tepelných čerpadel a klimatizací v USA.


USA učinily toto rozhodnutí, protože chladivo R22 drasticky ovlivnilo ozonovou vrstvu a poškodilo ekosystém.Kromě toho úniky chladiva R22 mají velmi negativní dopad na planetu.Je pravděpodobné, že pokud máte jednotku, která používá chladiva R-22, měli byste si brzy naplánovat přechod.


Pamatujte, že chladiva R-22 jsou stále dražší a není nezákonné mít jednotky, které používají chladiva R-22.Postupné vyřazování však ovlivňuje nabídku, což vede k vyšším nákladům.Ovlivňuje také servis vaší jednotky R-22, protože existuje zvýšená pravděpodobnost, že váš servisní technik HVAC nebude mít přístup k chladivu R-22, které by bylo možné použít při opravách nebo údržbě vašeho systému HVAC.


Jiné země mají různá data ukončení;USA však zakázaly výrobu nebo dovoz chladiv R-22.Jedinými dostupnými zdroji chladiva jsou regenerace ze stávajících zařízení a předchozích zásob.Použití chladiva R-410A se rychle rozšířilo a rychle nahradilo chladivo R-22.


Vliv R-410A na životní prostředí

Na rozdíl od jiných alkylhalogenidových chladiv neobsahuje chladivo R-410A chlór a brom.Obsahuje fluor, který nepoškozuje ozón, což z něj činí populárnější variantu, protože varianty chladiva poškozujícího ozónovou vrstvu se postupně vyřazují.Přesto je jeho potenciál globálního oteplování vyšší než potenciál CO2.


Bez ohledu na to poskytuje R-410A vyšší hodnocení SEER než systémy R-22, protože snižují spotřebu energie.V některých případech je dopad globálního oteplování nižší než u systémů R-22.Chladivo je vhodnější, když je krátkodobé poškozování ozónové vrstvy kritičtější než snížení potenciálu globálního oteplování.


R-410A: Vlastnosti

R-410A je chladivo třídy HFC (fluorocarbon), které se skládá z R-125 a R-32 ve stejných částech.Chemický vzorec chladiva je CHF2CF3 + CH2F2.Je klasifikován jako azeotropní směs chladiva, což znamená, že jeho dvě sloučeniny přidané do něj vrou při různých teplotách.


Směs má minimální klouzavost, což znamená teplotní rozdíly od okamžiku, kdy se první látka začne vařit a druhá se zastaví.Směs má bod varu -55,3 stupňů Fahrenheita.


Kromě toho má R-410A kritickou teplotu 163 stupňů Fahrenheita a kritický tlak 711 PSI.Má nulový potenciál poškozování ozónové vrstvy, potenciál globálního oteplování 1890 a je v bezpečnostní skupině A1 ASHRAE.


Použití chladiva R-410A

Chladivo R-410A je ideální pro nové vysokotlaké systémy, jako jsou skříňové jednotky, vodní chlazení, chladicí zařízení používaná v komfortních klimatizačních systémech a uzavřené řídicí jednotky.Chladivo R-410A se používá v různých průmyslových a komerčních chladicích aplikacích.


Má však několik nevýhod, včetně vysokého stupně přehřátí a kompresního tlaku.Kromě toho má chladivo zvýšený potenciál globálního oteplování (GWP).Potenciál globálního oteplování R-410A je 1890, zatímco potenciál oxidu uhličitého je 1. To znamená, že chladivo R-410A přispívá ke globálnímu oteplování 1890krát více než oxid uhličitý.


Kolik stojí instalace jednotky R-410A?

Jednotky R-410A jsou nejvhodnější volbou pro jednotlivce, kteří postupně vyřazují jednotky R-22.Chladivo nepoškozuje ozón;stále však není kompatibilní s jednotkami R-22.To vyžaduje, aby majitelé domů instalovali nový systém.Jednotka stojí mezi 3000 a 7000 dolary, zatímco chladicí kapalina stojí mezi 70 a 180 dolary za 25librovou nádobu.


Jednotkové nákladové faktory

Mnoho prvků ovlivňuje cenu jednotky R-410A.Jedním zásadním faktorem je však číslo SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio).Jednotky s lepšími čísly SEER fungují lépe a jsou energeticky účinnější.


Současný minimální počet SEER standardizovaný vládou USA je 14 na jihu a 13 na severu.Technologický pokrok však může ovlivnit minimální hodnocení SEER alespoň 14 ve Spojených státech.


Cena: R-410A vs.R22

R-410A stojí více než R22.Tyto náklady se však nesrovnávají s množstvím hotovosti vzniklé při doplňování jednotek R22 a platbou za opravu a údržbu zastaralých systémů.Jednotky R22 jsou omezeny na licencované servisní profesionály pro stávající systémy HVAC.Má vysokou cenu, která pravděpodobně časem poroste kvůli nedostatku zásob.


Chladivo nemusíte často vyměňovat.Každých 12 až 15 let je v pořádku.Vaše jednotka však bude méně účinná a bude vyžadovat údržbu od místního dodavatele HVAC.To by vás mohlo stát tisíce dolarů na opravách a možnosti správy v letních vedrech.


Majitelé domů by mohli vyměnit chladiva a vyhnout se úplnému nákupu nové jednotky.Jednotky R-22 jsou však nekompatibilní s chladivy R-410A kvůli jejich vysokému provoznímu tlaku.


Proč byste měli změnit systémy R-410A?

Systémy R-410A jsou z hlediska životního prostředí bezpečnější než chladiva R-22.Kromě toho jsou chladiva R-22 stále nákladnější a obtížnější je získat, protože jsou postupně vyřazována.Nedostatek chladiv R-22 ztěžuje servisním technikům údržbu a opravy vaší klimatizační jednotky R-22.Postupem času to snižuje účinnost jednotek.


Další výhodou jednotek R-410A je, že jsou energeticky účinnější než jednotky R-22.Jednotky rychleji absorbují a rozptylují teplo, čímž jsou efektivnější.Chladivo vyhřeje nebo ochladí váš domov lépe než jednotky vyrobené pro chladiva R-22.


A konečně, chladivům R-22 trvá déle, než se zbaví absorbovaného tepla ve srovnání s chladivy R-410A.Díky tomu je pravděpodobnější, že chladivo R-22 spálí váš kompresor.


Závěr

R-410A je lepší alternativou k většině chladiv.Není však dokonalý a má své nedostatky.Bez ohledu na to je to docela efektivní a mohlo by to být spolehlivé řešení.Chladivo je ve srovnání s R-22 šetrnější k životnímu prostředí a dlouhodobě vám šetří peníze.


Related Heat Pump Articles

 • Rozdíl mezi spirálou výparníku a spirálou kondenzátoru

  2023-12-01

  Cívky kondenzátoru a výparníku jsou obvykle spojeny s velkoobchodními tepelnými čerpadly.V zásadě jsou všechny AC s chladivy vybaveny výparníkovými a kondenzátorovými spirálami, které jim umožňují provádět chlazení a vytápění podle potřeby.Cívka výparníku zachycuje teplo přítomné ve vzduchu v místnosti a přenáší jej Přečtěte si více
 • Kompletní průvodce: Náklady na tepelné čerpadlo zdroje vzduchu

  2022-01-07

  Tepelná čerpadla se překvapivě stala „nezbytným“ spotřebičem pro svou schopnost nabídnout pohodlný a spolehlivý zdroj energie pro každého, kdo chce ohřát své bazény nebo zůstat v teple uvnitř.Pokud chcete investovat do topné nebo chladicí jednotky, tepelná čerpadla jsou bezesporu vhodnou variantou pro vaše potřeby Přečtěte si více
 • Nejlepší výrobci vzduchových tepelných čerpadel roku 2022

  2021-10-30

  Vzduchová tepelná čerpadla jsou vysoce účinným a obnovitelným řešením vytápění pro mnoho majitelů nemovitostí.Tato hodnotná zařízení pomáhají šetřit peníze na účtech za energii, mají nízkou uhlíkovou stopu, mají vysoký sezónní koeficient výkonu (SCOP), lze je využít k vytápění a chlazení, mají nízkou hlavní Přečtěte si více
 • Pro splnění požadavků projektu China North „Coal to Electric“ společnost Sprsun

  2016-08-19

  Severovýchodní region v posledních letech generuje příliš mnoho energie, což vážně přispělo ke smogu, upozornilo prohlášení Národní energetické správy (NEA). NEA naléhala na region, aby zrušil nebo odložil projekty výroby elektřiny z uhlí se společnou kapacitou přes 7,5 milionu kilowattů.Regiony s mírou plýtvání energií vyšší než 20 procent by měly zastavit nové projekty. K nahrazení uhelných kotlů byly zvoleny tepelná čerpadla, elektrické kotle,11druhy způsobů vytápění. Přečtěte si více

Recommended Heat Pump Products

Air Source Monoblock Heat Pumps forHot Water/House Heatin

Guangzhou SPRSUN New Energy Technology Development Co., Ltd.

Profesionální výrobce tepelných čerpadel od roku 1999
No.15 Tangxi Road, Yinsha lndustrial Park, Xintang, Zengcheng , Guangzhou, Guangdong, China, 511338

Kontaktujte SPRSUN. Podpora 7/24. Odpovíme vám co nejdříve!

Tel: 0086-20-82181867
Phone: 0086-18933985692 
WhatsApp: 0086-18933985692