Home / Heat Pump Blog / Novinky z oboru / Průmyslový blog / R32 nebo R410A?Které chladivo tepelného čerpadla je lepší?

R32 nebo R410A?Které chladivo tepelného čerpadla je lepší?

Zobrazení:1     Autor:Editor webu     Čas publikování: 2021-06-23      Původ:Stránky

Tepelná čerpadla se ukazují jako oblíbená možnost vytápění a chlazení domů.Chemická sloučenina známá jako chladivo umožňuje tepelnému čerpadlu plnit své funkce.Chladivo tepelného čerpadla vyžaduje jen malou změnu teploty, aby se přeměnilo z plynu na kapalinu a zpět.Některá chladiva používají pouze jednu směs, zatímco jiná kombinují několik a nazývají se směsi.Aktuálním chladivem na trhu je R410A, které nahradilo dřívější směs, R22.R410A má být také nahrazeno chladivem tepelného čerpadla R32.

Jak funguje chladivo?

Kompresor stlačuje plynné chladivo do vysokoteplotního a vysokotlakého plynného stavu a posílá je do kondenzátoru k ochlazení.Po ochlazení se přemění na kapalné chladivo se střední teplotou a vysokým tlakem a vstupuje do sušící láhve pro filtraci a odvlhčování.Kapalné chladivo o střední teplotě je přiškrcen a odtlakováno expanzním ventilem (škrticí část), aby se stalo směsí plynu a kapaliny s nízkou teplotou a nízkým tlakem (více kapaliny)。 Poté, co výparník absorbuje teplo ze vzduchu a vypaří se, chladivo se otočí do plynného stavu a poté se vrátí do kompresoru pro další cyklus.

Výběr správného chladiva tepelného čerpadla

Nejčasnější možnosti pro chladiva byly buď vysoce toxické nebo hořlavé.R12 byla první forma používaná od roku 1970 do roku 1994, kdy se její výroba zastavila kvůli negativnímu vlivu na ozonovou vrstvu.Nahradil jej R22, a přestože byl stále o něco méně škodlivý pro životní prostředí, byl v USA do roku 2010 vyřazen a nahrazen R410A.Aktuální volba je mezi chladivem R410A a chladivem tepelného čerpadla R32.


Chladivo tepelného čerpadla r32 vs r410a

Výhody R410A

Chladivo R410A bylo vyvinuto na počátku 90. let především proto, aby sloužilo jako alternativa, která nemá škodlivý dopad na ozonovou vrstvu.To proto, že má nulový potenciál poškozování ozónové vrstvy (ODP).Tepelná čerpadla R410A jsou v současnosti také relativně dostupná, cena je podobná jako u R22.Konečně je snadnější přepravovat, používat a skladovat.

Chladivo tepelného čerpadla R32

Nejnovější možností v tomto odvětví a standardní sadou, která nahradí R410A, je R32.Je to hydrofluorokarbonová sloučenina a nabízí spoustu výhod, jako je energetická účinnost, dopad na životní prostředí a bezpečnost.Toto jsou některé ze základních oblastí při určování vhodnosti chladiva a ve všech metrikách R32 překonává R410A.Některé z jeho výhod zahrnují:

Splňuje globální předpisy o výrobě produktů šetrných k životnímu prostředí.

Montrealský protokol z roku 1987 a Kjótský protokol z roku 1997 vytvořily půdu pro globální standardy výroby produktů šetrných k životnímu prostředí.Novější předpisy přišly s tím, že USA nyní plánují postupné vyřazení R410A a nařízení EU o fluorovaných skleníkových plynech z roku 2014.To vše vytváří další tlak na používání chladiv s nízkým potenciálem globálního oteplování, z nichž R32 je aktuálně variantou s nejlepším hodnocením GWP.

Zelené vlastnosti

R32 má několik ekologických vlastností ve srovnání s jinými variantami chladiv.Například R410A má jako jedinou pozitivní zelenou vlastnost nulový potenciál poškozování ozónové vrstvy.Má však potenciál globálního oteplování (GWP) 2088. Na druhou stranu má chladivo tepelného čerpadla R32 GWP 675, což je výrazně nižší hodnota než 2088. Má také nulový potenciál poškozování ozónové vrstvy.R32 je proto ekologičtější a udržitelnější řešení.Jeho make-up také přidává na jeho zelených vlastnostech.Například R32 je jednosložkové chladivo a ne směs.Tento faktor způsobuje, že teploty kapalného a plynného stavu zůstávají stejné bez skluzu při saturaci, jako je tomu u směsí.Výsledkem je, že takový systém usnadňuje recyklaci a dobíjení, což znamená, že během cyklu budete potřebovat méně chladiva, což dále snižuje emise uhlíku.

Efektivita a úspora energie

Tepelné čerpadlo R32 má také výhodu v tom, že běží efektivně a poskytuje výhody úspory energie.Vzhledem k tomu, že dokáže recyklovat a dobíjet efektivněji než jiné varianty chladiva tepelného čerpadla, tepelné čerpadlo R32 pracuje s vyšší účinností.Díky zvýšené účinnosti je čerpadlo šetrnější k životnímu prostředí a snižuje množství energie, kterou potřebujete na chlazení a vytápění vašeho domova.Máte tak měsíčně nižší účty za energii a netrpíte neoptimálními výkony.

Jako nová technologie je nevyhnutelné, že R32 bude za vyšší cenu než R410A.To je však to jediné, co druhý má na tom prvním, a i tak R32 nabízí z dlouhodobého hlediska lepší úsporu nákladů.Budete také dodržovat právní předpisy, zejména pro komerční aplikace.Kromě toho jsou tyto faktory dalšími důvody, proč byste měli přejít z R410A nebo koupit tepelné čerpadlo R32 při prvním nákupu;

- S GWP 675 je R32 asi o 70 % nižší než R410A s GWP 2088.

- Vzhledem k jejich jednosložkové povaze využívají tepelná čerpadla R32 o 20 % méně chladiva ve srovnání s tepelnými čerpadly R410.Jejich provoz je tedy méně nákladný.

- Chladivo R410A nelze recyklovat jako R32, protože chladivo R410A je směsí sloučenin.

- R410A pracuje při vysokých tlacích, což představuje bezpečnostní riziko.

- Kvůli těmto tlakům vyžaduje R410A silnější kompresory a tlustostěnné trubky, aby vydržely tlak, který může ovlivnit design vašeho domu.

- Chladivo R410A používá polyesterový olej, který je náchylný k ovlivnění vlhkostí, což může způsobit hromadění kyseliny v okruhu, ve kterém se chladivo pohybuje.

- Předpisy postupně vyřazují R410A, a je to tedy investice do budoucnosti získáním nejnovějšího řešení chladiva.

Jak již bylo zmíněno, nadcházející předpisy znamenají, že možná budete muset standardně získat chladivo R32.Naštěstí existuje mnoho pozitiv, které přináší kromě svých zelených kreditů.Proto má smysl pořídit si tepelná čerpadla R32 od začátku, než použít variantu, která se postupně vyřazuje.Bohužel nemůžete převést tepelné čerpadlo R410A na tepelné čerpadlo R32.I manipulace s jakýmkoli chladivem by měla být ponechána na vyškolených a kvalifikovaných technikech.


Související články:Related Heat Pump Articles

 • Rozdíl mezi spirálou výparníku a spirálou kondenzátoru

  2023-12-01

  Cívky kondenzátoru a výparníku jsou obvykle spojeny s velkoobchodními tepelnými čerpadly.V zásadě jsou všechny AC s chladivy vybaveny výparníkovými a kondenzátorovými spirálami, které jim umožňují provádět chlazení a vytápění podle potřeby.Cívka výparníku zachycuje teplo přítomné ve vzduchu v místnosti a přenáší jej Přečtěte si více
 • Kompletní průvodce: Náklady na tepelné čerpadlo zdroje vzduchu

  2022-01-07

  Tepelná čerpadla se překvapivě stala „nezbytným“ spotřebičem pro svou schopnost nabídnout pohodlný a spolehlivý zdroj energie pro každého, kdo chce ohřát své bazény nebo zůstat v teple uvnitř.Pokud chcete investovat do topné nebo chladicí jednotky, tepelná čerpadla jsou bezesporu vhodnou variantou pro vaše potřeby Přečtěte si více
 • Nejlepší výrobci vzduchových tepelných čerpadel roku 2022

  2021-10-30

  Vzduchová tepelná čerpadla jsou vysoce účinným a obnovitelným řešením vytápění pro mnoho majitelů nemovitostí.Tato hodnotná zařízení pomáhají šetřit peníze na účtech za energii, mají nízkou uhlíkovou stopu, mají vysoký sezónní koeficient výkonu (SCOP), lze je využít k vytápění a chlazení, mají nízkou hlavní Přečtěte si více
 • Pro splnění požadavků projektu China North „Coal to Electric“ společnost Sprsun

  2016-08-19

  Severovýchodní region v posledních letech generuje příliš mnoho energie, což vážně přispělo ke smogu, upozornilo prohlášení Národní energetické správy (NEA). NEA naléhala na region, aby zrušil nebo odložil projekty výroby elektřiny z uhlí se společnou kapacitou přes 7,5 milionu kilowattů.Regiony s mírou plýtvání energií vyšší než 20 procent by měly zastavit nové projekty. K nahrazení uhelných kotlů byly zvoleny tepelná čerpadla, elektrické kotle,11druhy způsobů vytápění. Přečtěte si více

Recommended Heat Pump Products

Air Source Monoblock Heat Pumps forHot Water/House Heatin

Guangzhou SPRSUN New Energy Technology Development Co., Ltd.

Profesionální výrobce tepelných čerpadel od roku 1999
No.15 Tangxi Road, Yinsha lndustrial Park, Xintang, Zengcheng , Guangzhou, Guangdong, China, 511338

Kontaktujte SPRSUN. Podpora 7/24. Odpovíme vám co nejdříve!

Tel: 0086-20-82181867
Phone: 0086-18933985692 
WhatsApp: 0086-18933985692